„Petőfi 200”
Emlékmű-avatás Iváncon
2023. október 21-én Petőfi Emlékmű került átadásra Iváncon, melyhez a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Emlékév alkalmából meghirdetett felhívására benyújtott pályázatából nyert finanszírozást Ivánc Község Önkormányzata.
Az átadásra érkezett résztvevőket Gyarmati Tibor polgármester köszöntötte. Röviden beszámolt a pályázat benyújtásának körülményeiről, a megvalósítás folyamatairól.
„Nemes ünnepünk van. Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából pályázott önkormányzatunk, sikeresen. Több okból is kötelez bennünket Petőfi Sándor emlékezete, a világirodalom leggyönyörűbb magyar verseit ő szerezte. Forradalmi szabadságharcos volt: kard és toll jellemezte munkásságát. De kötelez bennünket ivánciakat is. Hiszen úgy, ahogy 2003-ban Kossuth Lajos 200. születésnapján emlékművet adtunk át - az akkori önkormányzat -, most Petőfi Sándornak van a viszont-ünnepe. Mindkét nemes férfiúról Iváncon utca van elnevezve.
De van még egy „kétszázasunk”, akit meg kell, hogy említsünk, és ő tisztán ivánci. Gróf Sigray Antal édesapja, gróf Sigray Fülöp 30 nappal született később, mint Petőfi Sándor, - 200 évvel ezelőtt. Egyébként ő is verseket írt, gyönyörű költeményes könyve jelent meg.
A millennium esztendejében lett kialakítva ez a park, amely azóta is folyamatosan bővül.
A mai napon a 10. olyan monumentum kerül átadásra, amelyről még napokig lehetne beszélni. De most ismertetném a pályázatból végzett felújítási munkálatokat is.
Az itt látható Ivánci Nemzetőrök kopjafájának alsó, betonba ágyazott részét a fáraó-hangyák szinte teljes egészében elpusztították, olyannyira, hogy veszélybe került a további fennmaradása. Ezért döntöttünk úgy, hogy vaskonzolra emeljük az egészet, tehát megszüntetjük a talajjal való kapcsolatát. Nem akartuk, hogy egy ilyen gyönyörűen kifaragott, megálmodott emlékmű, amely az ivánci 48-as hősöknek állít emléket, kárba vesszen. Marosits József fafaragó mester, sajnos már nincs az élők sorában. De a munkáját mindenképpen szerettük volna megőrizni.
A kanyargós, térköves út végén van egy gyönyörű szép szökőkút, amit teljes egészében meg kellett újítanunk. Sikerült a működtető villamos-szerkezetet lecserélni. Kialakításra kerültek körülötte led-es megvilágító sorok a parkban, hogy ne fogyasszunk feleslegesen
áramot, hanem a nap megtermeli azt a fényt, ami kellemes látványt, meghittséget nyújt. A szökőkutat Ambrus Éva keramikus művész készítette. Sajnos, a művésznő ez év márciusában, 83 éves korában elhunyt. Ezt az emlékművet neki ajánljuk még a mennyországban is.
2 millió forintot nyertünk ezeknek a történelmi jelentőségű emlékeknek a rendbe-tételére, illetve az új emlékmű kialakítására, melyet az önkormányzat önerőből kipótolt további kétszázezer forinttal.
A település hemzseg a történelmi kulturális emlékhelyektől. Bízom abban, hogy aki használja, aki megpihenni vágyik itt a fák alatt, megnyugvásra lel.
Köszönetet szeretnék mondani azoknak az embereknek, akik a megvalósításban a segítségünkre voltak:
- Az emlékmű vastalapzatát Komáromi Lajos halogyi lakatos mester készítette el.
- A szökőkutat egy nádasdi kőműves mester, Horváth Jenő és csapata varázsolta ilyen gyönyörűvé.
- A villamos-munkákért Horváth Sándor erősáramú villanyszerelő mestert illeti a köszönet.
- A hamarosan átadásra kerülő emléktáblát pedig Mészáros Imre kőfaragó mester tette ilyen széppé.
- És van rajta egy gyönyörű Petőfi Sándort ábrázoló emlékplakett, amelyet Dávid Róbert művész úr alkotott meg bronzból.
Örülök, hogy elfogadták a meghívásunkat. Ünnepeljünk együtt!” - zárta beszédét a polgármester.
Petőfi megzenésített Fa leszek, ha című költeménye hangzott el Gyarmati Adél középiskolás tanuló énekében, mellyel a költő érzelmes lelkivilágát idézte fel.
Éles Krisztina, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Vármegyei igazgatója is köszöntötte a jelenlévőket. „Itt mindig történik valami” - fejezte ki örömét, hiszen nem is olyan régen volt Iváncon, és boldogan tett eleget az újabb meghívásnak. Beszédében az emlékművek létrehozásának közösség-formáló, összetartó erejét is hangsúlyozta.
A Petőfi emlékév a Nemzeti Művelődési Intézetnek is nagyon fontos és kiemelt időszaka. Nyitott szemmel járunk a vármegyében, és amikor olyan értékőrző, értékteremtő településekkel találkozunk, akik valamilyen módon meg szeretnének emlékezni Petőfiről, azt összegyűjtjük, és ha lehetőség van rá, akkor támogatjuk. Valahogy így történt ez Iváncon is.
Akármerre nézünk, itt Iváncon valóban értékeket keresnek, értékeket őriznek és adnak tovább. Valahol ez Petőfi üzenete is. Azt mondjuk, hogy a legcsodálatosabb költőnk volt, a legtöbb verset írta. Emberi hangon és közérthető nyelven írta verseit. Az egyik legtermékenyebb költőnk, akinek műveit a legtöbb nyelvre fordították le. A magyar kultúrát általa ismerte meg a világ.
Az a korszak, amiben ő élt, amiben ő ifjonti hévvel változtatni akart a világon, az országon, a körülményeken, az a pontos üzenet számunkra ma. Ezt karolta fel a Nemzeti Művelődési Intézet.
Azt a reformkori időszakot, amikor mindenki tenni akart, amikor mindenki változtatni akart, amikor összefogtak az emberek, azt egy picit hozzuk vissza. Hitessük el, hogy ezt ma is meg lehet tenni, ma is össze lehet fogni, a mai 21. századi céloknak megfelelően, de lehet együtt gondolkodni.
Akkoriban nem állami pénzekből valósultak meg a színházak, múzeumok, könyvtárak, hanem összefogtak az emberek. Létrehoztak olvasóköröket, és abból könyvtárak lettek. Létrehoztak színjátszó köröket, és maguk építettek színházat.
Ma, ha körbenézünk, akkor azt látjuk, hogy nagyon erős az értéktári mozgalom. Olyan új kezdeményezések jönnek be akár a pályázatok kapcsán vagy önszervezéssel, ami csodálatossá teszi a településeket, mint például ez az emlékpark itt Iváncon is gyönyörű szép.
És nem messziről jött vállalkozókat hívtak, hanem körbenéztek, hogy a környéken ki az, aki segíteni tud. Ő akárhányszor elmegy ebben a faluban, akkor azt fogja mondani, hogy én ebben részt vettem, és tovább fogja adni a gyermekeinek is. És ez adja a gyökeret, ez adja a kötődést.
Ez a Petőfi emlékév üzenete. Fogjunk össze, alkossunk együtt! Ha mindenki a saját energiájának, erőforrásának, tehetségének, tudásának megfelelően teszi bele az ötleteket és a megvalósításban is aktívan részt vesz, akkor ez az ország virágozni tud. Mi ebben hiszünk, a közösség erejében. Aki itt van, ő ezt fontosnak érzi, ő emelkedett hangulatban fog hazatérni, és kedvet fog érezni arra, hogy még többet tegyen a szülőfalujáért, lakóhelyéért.
Ehhez kívánok a község lakóinak, aktív közösségeinek sok erőt és nagyon sok kitartást a jó Isten áldásával.
A Petőfi emlékművet Éles Krisztina igazgató és Ivánc alpolgármestere, Tubolyné Balázs Nóra leplezte le. A polgármester úr pedig koszorút helyezett el rajta a képviselő-testület nevében.
Kiss György plébános megáldotta az emlékhelyet.
Az ünnepség keretében a község által adományozott elismerés is átadásra került e jeles napon. Bogáth József részére Ivánc Község Önkormányzatának képviselő-testülete Díszpolgári címet adományozott. „Bogáth József nyugdíjas éveiben is hű maradt a munkájához, amit szeretettel, odaadással végez Iváncon. Az önkormányzat a helyi és térségi közösség önzetlen szolgálata, több évtizedes, napjainkig tartó, kiemelkedő, lelkiismeretes, szakmai segítségnyújtása előtt tiszteleg a díj adományozásával.” - e szavak kíséretében nyújtotta át a díszoklevelet Gyarmati Tibor az új ivánci díszpolgárnak. Éles Krisztina egy emlékplakettet, az Alpolgármester Asszony pedig egy csokor virágot adott át az elismert építész szakembernek, aki szerető családja kíséretében jelent meg az eseményen, mit sem sejtve a képviselő-testület határozatáról.
Fölnagy Csaba, az Őrség énekes versmondójának előadásában ismét egy megzenésített Petőfi vers csendült fel, a Füstbe ment terv című költemény gitár-kísérettel hangzott el az emlékmű avatás záró akkordjaként.