Mindszenty Pehm József: Az Édesanya
Merkli Ferenc rendezésében
a Vasszécsenyi Plébánia Színjátszóival
2021. október 17-én a Magyar Falu Programban nyertes egyházi pályázatnak köszönhetően a Vasszécsenyi Plébánia színjátszói bemutatták Iváncon is a Mindszenty Pehm József művéből rendezett színdarabot. Mindszenty József a magyar katolikus egyház egyik legnagyobb alakja volt a 20. században. 1944-ben lett veszprémi püspök, 1945-ben nevezték ki Esztergom érsekének, 1946-ban bíborosnak.
Az életrajzi elemekre épülő, „Az Édesanya” című könyvből került megrendezésre az azonos című színdarab, melyet Merkli Ferenc plébános rendezett az amatőr színjátszók előadásában.
A kivételesen délután megtartott szentmise után érkeztek meg a hívek az ivánci művelődési házba, ahol az Ivánci Egyházközség kántora, Rátkai Ferenc dalra fakasztotta a várakozó közönséget. Mindszenty József tiszteletére írt Örvendj Magyar című dalát közösen énekelték el.
Örvendj magyar
Örvendj magyar nagy fiadnak
Hitvalló hősnek, főpapodnak
Küzdött a pályán, kitartott végig
Áldozat füstje felszállt az égig.
Hű volt fiad, ó Nagyasszony.
Legyőzve győzött földi poklon (Mindszenty püspöki jelmondata „Devictus vincit” - legyőzetve győz)
Szent magyarok közt imádkozz értünk
Istentől áldott békében éljünk.
A közös ének után a rendező köszöntötte a jelenlévőket és elmesélte a színmű megírásának keletkezési körülményeit. Amikor 2017-ben sajnálatos módon elhunyt az édesanyja, akkor kapta meg Dóka Ferenc plébánostól Pehm József könyvének az első, 1916-os kiadását. Ebből az 1000 oldalas műből írta meg az 1 órás előadás forgatókönyvét, mely épp 30. alkalommal került bemutatásra. A társulati tagok cserélődtek a kezdő felállás óta. Ennek oka, hogy három tagjuk a papi hivatást választotta. A színdarab az édesanya személyének a jelentőségét, a családi szentély dicséretét hangsúlyozza. Láthatjuk, milyen bensőséges kapcsolat alakult ki a bíboros és édesanyja között, aki már gyerekkorától kezdve a keresztény hitvallás szerint nevelte gyermekét. Örömmel fogadta fia döntését, amikor papnövendéknek jelentkezett. Röviden bemutatja a darab József pappá szentelését, a püspöki és a bíborosi kinevezéseit. Ezen örvendetes és dicsőséges jelenetek után a bíboros hányattatással teli élete is a közönség elé tárul. Aktív közéleti tevékenységet folytatott, politizált. Szent István eszmeiségét követte, kiállt a magyar nyelvért, az elszakított nemzetért, a vallásszabadságért. Véleményének hangot is adott, ezért üldözték a nyilasok és a kommunisták. Többször letartóztatták, megkínozták, - ezt a színjátszók szinte profi módon jelenítették meg a színpadon. Gumibotokkal és fegyver-kellékekkel illusztrálták a vallomásra kényszerítés jeleneteit. De mégis a legmegrendítőbb érzést nem a fizikai bántalmazás, hanem az a lelki fájdalom okozta, hogy a szeretett édesanya temetésén nem vehetett részt személyesen Mindszenty bíboros.
Merkli Ferenc plébános a bemutató végén elmondta kitűzött céljukat, hogy a darabot addig adják elő különböző településeken, míg Mindszenty Józsefet boldoggá nem avatják.
További képek a Galériában
https://ivanc.hu/hu/galeria/mindszenty-pehm-jozsef-az-edesanya-szinjatek/